Za bolji svijet.
Naša je vizija voditi promjenu u pametnijim rješenjima za bolji svijet.
Intervju s Alexanderom Knaufom i Manfredom Grundkeom
Kako shvaćate pojam “ odgovorno poslovanje kompanije”?
Alexander Knauf: Knauf nije bilo kakva stara tvrtka, to je posebna vrsta tvrtke – obiteljski posao. Kao takvi ne razmišljamo kratkoročno, već od generacije do generacije. To znači da je dugoročno razmišljanje ugrađeno u sve što radimo. To uključuje odgovoran odnos prema resursima, svim resursima. To može značiti kako se odnosimo prema okolišu, kako se odnosimo prema resursu vremena – drugim riječima prema našim zaposlenicima – ali i prema načinu na koji se odnosimo prema kapitalu.
Manfred Grundke: Korporativna odgovornost i održivost ne predstavljaju nikakav poseban izazov za obiteljsko poduzeće. Održivost je dio načina na koji obiteljska tvrtka vidi sebe. Dok se javno uvršteno poduzeće uglavnom vodi povratom kapitala koji ulaže, obiteljsko poduzeće posebnu pozornost pridaje i urednom prijenosu svoje imovine na sljedeću generaciju. Prirodni rezultat ovog procesa je da se sve odluke temelje na održivim čimbenicima, a ne na kratkoročnim.
Negativni aspekti menadžerskih odluka također se mogu održati. Kako osigurati da samo pozitivne odluke i posljedice budu održive?
Manfred Grundke: Gledano iz ove perspektive, održivost ima vrlo poseban status u Knaufu, jer su naši prirodni resursi skriveni u kamenolomima. Ovdje veliku važnost pridajemo rekultivaciji nakon što završimo s korištenjem kamenoloma. Mnogo je pozitivnih primjera koji pokazuju kako su kamenolomi korišteni u industrijskim razmjerima kasnije pretvoreni u prave biotope. A ako uzmete sintetski gips, možete vidjeti da sada koristimo nekoliko milijuna tona odsumporanog gipsa (FGD) kao sekundarnu sirovinu. U nadolazećim godinama također ćemo sve više vraćati reciklirani materijal u proizvodni proces. U idealnoj situaciji prvo pomažemo u održavanju zraka čistim odsumporavanjem dimnih plinova iz elektrana na ugljen, a dobiveni FGD gips koristimo natrag u lanac dodane vrijednosti kao reciklirani materijal.
Alexander Knauf: To su upravo te dvije točke. Na prvi pogled izgleda kao da se miješamo u prirodu, ali svoje djelovanje možemo pretvoriti u korist. Renaturalizirani kamenolom je biotop s većom raznolikošću vrsta nego što je to bilo prije. Čineći ovo, želimo pokazati da to nije samo pitanje rudarskih resursa, već i postizanja trajnog uspjeha radom s ljudima i okolišem.
Obiteljske tvrtke općenito se smatraju pouzdanima i pouzdanima, ali u isto vrijeme nisu previše transparentne. Koliko biste daleko otišli u stvaranju povjerenja putem transparentnosti? Gdje je granica?
Alexander Knauf: Mislim da je linija podjele doista vrlo jasna. Odabrali smo jasne pokazatelje u našem izvješćivanju o održivosti prema kojima želimo mjeriti svoje postupke. U pogledu ovih pokazatelja mi smo jasni i transparentni. Crta razdjelnica kod obiteljskih poduzeća ide upravo između poduzeća i obitelji. Obitelj je privatna, kao i za sve nas.
Manfred Grundke: Također morate napraviti razliku između onoga što je potrebno za procjenu tvrtke i njenog ponašanja i onoga što služi isključivo za zadovoljenje znatiželje. Ako je samo u pitanju znatiželja i senzacionalizam, mi smo rezerviraniji, čak i do 100 posto, rekao bih. Ali ako se radi o procjeni poduzeća i njegovog ponašanja u društvu i okruženju, u tom slučaju svatko može imati bilo koju informaciju potrebnu za tu svrhu.
Knauf je svjetska tvrtka s brojnim podružnicama i nacionalnim tvrtkama, koje u nekim slučajevima djeluju vrlo autonomno. U isto vrijeme imate središnje smjernice kao što su vaše korporativne vrijednosti. Kako osigurati da, za održivost, svi pjevaju s iste pjesme?
Manfred Grundke: Mislim da svaka kratkoročna akcija koja se ne temelji na održivim parametrima više šteti tvrtki nego koristi na kraju dana. Na primjer, ako bi tvrtka u Knauf grupi pljačkala sirovine kako bi uštedjela na troškovima rudarenja, vrlo brzo bi upala u probleme s lokalnom zajednicom ili regijom. Za nas je važno voditi naše poslovanje zajedno sa zajednicama u različitim regijama, a ne na njihov trošak. Ovo je, ako želite, samoregulirajući čimbenik jer bi dotična osoba inače sama sebi naštetila.
Alexander Knauf: Naše korporativne vrijednosti najbolji su način da se nacionalnim kompanijama nametne moralna dužnost. Ponašajući se na ovaj način, poručujemo im što je u Knaufovoj DNK i kako se moraju nositi s okolišem. Mislim da je to način na koji najbolje funkcionira u decentraliziranoj tvrtki.
U kojoj mjeri koncept održivosti pokreće inovacije u Knaufu?
Manfred Grundke: Uzet ću klasični primjer: tehnologiju odsumporavanja dimnih plinova prvi su zajedno razvili Babcock Noell i Knauf. Knauf je izgradio prve sustave. Kasnije smo se povukli iz strojarske djelatnosti i u potpunosti koncentrirali na proizvodnju građevinskog materijala. Što se tiče žbuke, razvili smo žbuke pogodne za strojnu obradu. Uz izolacijski materijal, prva veziva za staklenu i kamenu vunu koja ne sadrže formaldehid dolaze iz Knaufa. Popis se nastavlja. U svakom slučaju ideja o ekološki prihvatljivoj tehnologiji i suvremenim građevinskim materijalima posebno se provodila kroz inovacije.
Alexander Knauf: Postoje unutarnji i vanjski pokretači koji nas vode ka održivosti. Interno, naravno, imamo inherentan interes za optimizaciju potrošnje energije, na primjer u našoj proizvodnji. U isto vrijeme, naši kupci nas stalno pitaju: Kako možete projektirati zgrade da budu još energetski učinkovitije? Koliki je udio recikliranog materijala u proizvodu? Na taj se način unutarnje i vanjske sile kombiniraju i odražavaju u našem radu na istraživanju i razvoju.
O vašim zaposlenicima: Mnoge tvrtke smatraju da je sve veći izazov pronaći i zadržati kvalificirano osoblje. Što Knauf poduzima kako bi se uključio u natjecanje za talente?
Alexander Knauf: Želio bih sažeti našu politiku u tri riječi: privući, zadržati i razvijati. Veliku važnost pridajemo tome da Knauf učinimo privlačnim za najbolje potencijalne zaposlenike. To počinje u školama u kojima, na primjer, podržavamo STEM inicijativu za znanosti (STEM: znanost, tehnologija, inženjerstvo i matematika). Naši zaposlenici pružaju informacije na sveučilištima i sudjeluju na sajmovima poslova diplomiranih studenata. Mnogi visokokvalificirani diplomanti odlučuju se pridružiti obiteljskom poslu jer ovdje mogu vidjeti rezultate svog rada prije nego ako su samo broj u velikoj korporaciji. Također činimo mnogo kada je u pitanju briga o našim zaposlenicima. Dnevne aktivnosti su dio toga, ali prije svega to je pitanje prepoznavanja postignuća. Glavni dio našeg godišnjeg sastanka osoblja je kada odajemo počast onima koji slave posebne obljetnice i koji su se pokazali vjerni tvrtki kroz mnoge godine kompetentne, lojalne službe. Prepoznavanje postignuća igra važnu ulogu u Knaufu. U pogledu razvoja zaposlenika vodimo temeljite razgovore koji onda služe kao osnova za strukturirani razvoj – za obuku i planiranje karijere. Mladima je jako važna ravnoteža između poslovnog i privatnog života i mi to u Knaufu provodimo u praksi.
Gdje vidite najveće izazove za budućnost u Knaufu?
Manfred Grundke: Gips se kao građevinski materijal uspješno koristi više od 5000 godina i – što se tiče našeg poslovanja – uvjereni smo da se to neće promijeniti. Što se tiče izolacijskih materijala, pitanje energetske učinkovitosti ponovno će biti dugoročno pitanje usprkos sadašnjim niskim cijenama energije, a mi smo za to dobro pripremljeni. Sada je pitanje stvaranja uvjeta za sljedećih 50 ili 60 godina uspješnog razvoja osiguravajući da naše osoblje ima odgovarajuće kvalifikacije. Mnoge tvrtke možda imaju sličnu strategiju, ali nemaju iste zaposlenike. To će biti središnji zadatak osigurati da imamo točan spoj dobro kvalificiranih i motiviranih zaposlenika koji mogu nadmašiti druge u konkurenciji.
Kako biste opisali Knauf i njegove proizvode za 100 godina?
Alexander Knauf: Možda morate razmotriti u kojoj će mjeri temeljni uvjeti biti drugačiji za 100 godina. Mislim da ćemo vjerojatno znatno više reciklirati. Naši će procesi također vjerojatno biti manje radno intenzivni. Zgrade će se graditi drugačije. Procesi će biti više automatizirani, montaža će biti važnija u gradnji i zato razmišljamo kako će se u budućnosti, primjerice, voditi modularna gradnja. Već su ispisali kuću u cementu! Želimo biti Apple građevinske industrije, pružatelj cjelovitih rješenja, dobavljač sustava, pokretač inovacija kada je u pitanju moderna gradnja. I dalje ćemo vrlo velik dio dobiti ulagati u sustavno širenje Grupe. To će značiti ulaganje u nove zemlje ili nove stupove poslovanja, kao i osiguranje postojećeg poslovanja.
Manfred Grundke: Do sada je Knauf uvijek pokazao sposobnost prilagođavanja promjenama u okolnim uvjetima. Moguće je da će se dodati dva ili tri nova područja poslovanja. Novi materijali koji se izrađuju sličnim tehnikama ili procesima bit će zanimljiva tema. No, jedno je prilično sigurno: ako zadržimo dinamičnost i prilagodljivost koju smo pokazali tijekom posljednjih 80 godina, velik dio dodane vrijednosti dolazit će od Knaufa.